Koronavirus se šíří i na internetu. Přinášíme tipy, jak se vyhnout nebezpečí.

Kyberzločinci využívají paniku koronavirové pandemie k šíření podvodných e-mailů za účelem získání citlivých údajů. Chraňte nejen své zdraví, ale i svá data.

Metody útočníků se ani v době pandemie výrazně neliší od jiných spamových nebo phishingových kampaní, které ze své podstaty využívají aktuální situace. Útočníci posílají zprávy jménem důvěryhodné instituce, v tomto případě často jako Světová zdravotnická organizace (WHO). Obsahem je emotivní sdělení a odkaz na škodlivou webovou stránku, na které nabádají uživatele k zadání osobních a citlivých údajů, například přihlašovacích údajů do e-mailu. Odkazovat se přitom mohou na fiktivní obchod s ochrannými pomůckami nebo rady, jak se nemoci vyhnout.

Jak předcházet phishingovým útokům

Specialisté radí dávat velký pozor a mazat e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí z neznámého zdroje. Podvodné e-maily často prozradí také nekorektní čeština a pravopisné chyby. V neposlední řadě se nabízí komplexní bezpečnostní řešení, jako je používání šifrovacího nástroje. “Jen u zašifrovaného e-mailu si můžete být 100% jistí, že odesílatel je ten, za koho se vydává, a obsah jeho e-mailu není zmanipulovaný,” upřesnil Martin Lukš, ředitel společnosti Talkey, zaměřující se na řešení pro bezpečnou komunikaci. 

V případě, že už uživatel závadnou přílohu otevřel, doporučuje se okamžitě odpojit počítač od sítě a ideálně kontaktovat IT oddělení svého zaměstnavatele, případně jiného odborníka. Zde platí: čím rychlejší reakce, tím menší škody.

Související články

Copyright © 2020 | Talkey